Eurosport

TV Guide

 
 
 
  • Superbikes

MCE British Superbike Championship

The MCE British Superbike Championship reaches its halfway point this week as attention turns to Thruxton, one of the fastest circuits on the calendar.

 

  • Speedway

This week British Eurosport HD will provide exclusive LIVE coverage of the 14th edition of the Speedway World Cup.

 

  • Cycling

British Eurosport continues its impressive cycling offer with live action from the 34th edition of the Clasica San Sebastian, a Spanish summer classic race.

 

  • WTCC

British Eurosport’s exclusive live coverage of the FIA WTCC continues this week as the series visits the Autodromo de Las Termas de Rio Hondo in Argentina.

 

  • Athletics

Coverage from the 2014 Commonwealth Games in Glasgow.

 

  • All Sports

Eurosport has launched an international online contest to celebrate 25 years of leadership in LIVE sports broadcasting and invites you to test your LIVE sports

 

Full Schedule

00:40
All sports
TV Shop - TV Shop (80min)
02:00
All sports
TV Shop - TV Shop (330min)
07:30
Cycling
Cycling: Elite Circuit Series - Beverley Grand Prix (30min)
08:00
Cycling
Cycling: Tour de Wallonie - Stage 5: Malmedy - Ans (184km) (60min)
09:00
All sports
Commonwealth Games - Glasgow: Day 7 (Evening Highlights) (60min)
10:00
Speedway
Speedway World Cup - Semi-final 2: Sweden (75min)
 
11:15
Motorcycling
Isle of Man TT - 2014 (120min)
 
13:15
Superbike
British Superbikes Extra - Round 5: Brands Hatch GP (featuring support races) (60min)
14:15
Superbike
MCE British Superbikes - Round 5: Brands Hatch GP (30min)
14:45
Speedway
Speedway World Cup - Semi-final 2: Sweden (60min)
15:45
Cycling
Cycling: Tour de Wallonie - Stage 5: Malmedy - Ans (184km) (60min)
16:45
Cycling
LeMond of Cycling (15min)
17:00
All sports
Commonwealth Games - Glasgow: Day 8 (Morning Highlights) (60min)
 
18:00
Football
Live UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Final - Germany vs Portugal (135min)
20:15
Tennis
ATP Tennis - Suisse Open Gstaad: Final (90min)
21:45
Tennis
ATP Tennis - BB&T Atlanta Open: Final - John Isner vs Dudi Sela (95min)
23:20
Wrestling
Wrestling: Golden Grand Prix - Baku (60min)
 
00:00
Athletics
Athletics Junior World Champs - Oregon, USA: Day 6 (120min)
02:00
Cycling
Cycling: Tour de Wallonie - Stage 5: Malmedy - Ans (184km) (60min)
03:00
Motocross
Motocross World Championship - Czech Republic: MXGP Race 1 (30min)
03:30
Motocross
Motocross World Championship - Czech Republic: MXGP Race 2 (30min)
04:00
Cycling
Cycling: Tour de Wallonie - Stage 5: Malmedy - Ans (184km) (60min)
05:00
Football
Football: Generali CEE Cup - CEE Cup (60min)
06:00
Ski jumping
Ski Jumping: Summer Grand Prix - Wisla: HS 134 (60min)
07:00
Football
UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Semi-finals - Germany vs Austria (60min)
08:00
Football
UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Semi-finals - Serbia vs Portugal (60min)
09:00
Cycling
Cycling: Tour de Wallonie - Stage 5: Malmedy - Ans (184km) (60min)
10:00
Car racing
Porsche Supercup - Budapest (45min)
10:45
Motocross
Motocross World Championship - Czech Republic: MXGP Race 1 (30min)
 
11:15
Motocross
Motocross World Championship - Czech Republic: MXGP Race 2 (45min)
12:00
Ski jumping
Ski Jumping: Summer Grand Prix - Wisla: HS 134 (60min)
 
13:00
Football
UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Semi-finals - Serbia vs Portugal (60min)
14:00
Football
UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Semi-finals - Germany vs Austria (60min)
15:00
Golf
US PGA Tour Golf - RBC Canadian Open (60min)
16:00
Cycling
LeMond of Cycling (15min)
16:15
Speedway
Speedway World Cup - Semi-final 2: Sweden (90min)
17:45
Speedway
Live Speedway World Cup - Poland: Race-off - Australia vs Czech Republic vs USA vs Sweden (195min)
 
21:00
Freestyle motocross
Freestyle Motocross - Night of the Jumps - Basel (60min)
22:00
Superbike
MCE British Superbikes - Round 5: Brands Hatch GP (60min)
23:00
Superbike
World Superbikes - Round 9: Mazda Raceway Laguna Seca (60min)