Eurosport

TV Guide

 
 
 
  • Cycling

Cycling: Tour de France

The world’s most prestigious cycling race continues this week and British Eurosport HD will have LIVE coverage from every stage.

 

  • Athletics

Coverage from the 2014 Commonwealth Games in Glasgow.

 

  • Tennis

Coverage of the ATP Tour with action from the Suisse Open in Gstaad.

 

  • Football

British Eurosport broadcasts exclusive coverage of the UEFA Under-19 Championship in Hungary this week, featuring some of the world’s brightest young stars.

 

  • All Sports

Eurosport has launched an international online contest to celebrate 25 years of leadership in LIVE sports broadcasting and invites you to test your LIVE sports

 

Full Schedule

00:30
All sports
TV Shop - TV Shop (90min)
02:00
All sports
TV Shop - TV Shop (330min)
07:30
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 16: Carcassonne - Bagneres-de-Luchon (237km) (90min)
09:00
Cycling
Cycling: British Grand Prix Series - Stockton Velo GP (30min)
09:30
Athletics
Athletics Junior World Champs - Oregon, USA: Day 1 - Evening Session (90min)
 
11:00
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 16: Carcassonne - Bagneres-de-Luchon (237km) (65min)
12:05
Cycling
Cycling: LeMond on Tour Live - Tour de France (25min)
12:30
Cycling
Live Cycling: Tour de France - Stage 17: Saint-Gaudens - Saint-Lary-Soulan (125km) (270min)
 
17:00
Cycling
Cycling: Elite Circuit Series - Colne Grand Prix (25min)
17:25
Athletics
Athletics Junior World Champs - Oregon, USA: Day 1 - Evening Session (80min)
 
18:45
All sports
Campus - Campus (35min)
19:20
All sports
Wednesday Selection (5min)
19:25
All sports
Lucia's Selection (10min)
19:35
Equestrian
Show Jumping - Rolex Grand Slam: Aachen, Germany (65min)
20:40
All sports
Lucia's Selection (5min)
20:45
Equestrian
Riders Club (10min)
20:55
Golf
Ladies PGA Golf - German Open (10min)
21:05
Golf
Golf Club (10min)
21:15
Sailing
Yacht Club - YACHT CLUB (5min)
21:20
All sports
Wednesday Selection (10min)
21:30
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 17: Saint-Gaudens - Saint-Lary-Soulan (125km) (70min)
22:40
Cycling
Cycling: Elite Circuit Series - Colne Grand Prix (30min)
23:10
Fencing
Fencing World Championships - Kazan, Russia (80min)
 
00:00
Superbike
MCE British Superbikes - Round 5: Brands Hatch GP (30min)
00:30
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 16: Carcassonne - Bagneres-de-Luchon (237km) (30min)
01:00
Football
UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Group Stage - Germany vs Serbia (60min)
02:00
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 16: Carcassonne - Bagneres-de-Luchon (237km) (180min)
05:00
Water polo
Water Polo: European Champs - Budapest: Greece vs Italy (45min)
05:45
Water polo
Water Polo: European Championships - Budapest: Hungary vs Croatia (45min)
06:30
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 16: Carcassonne - Bagneres-de-Luchon (237km) (45min)
07:15
Cycling
Cycling: LeMond on Tour - Tour de France (15min)
07:30
Athletics
Athletics Junior World Champs - Oregon, USA: Day 1 - Morning Session (120min)
09:30
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 16: Carcassonne - Bagneres-de-Luchon (237km) (75min)
10:45
Cycling
Cycling: LeMond on Tour - Tour de France (15min)
 
11:00
Football
UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Group Stage - Germany vs Serbia (75min)
12:15
Football
UEFA Euro U19 Championship - Hungary: Group Stage - Portugal vs Hungary (75min)
 
13:30
All sports
Eurosport Top Ten - Top 10 (15min)
13:45
Athletics
Athletics Junior World Champs - Oregon, USA: Day 1 - Evening Session (120min)
15:45
Triathlon
ITU World Triathlon Series - Hamburg (60min)
16:45
Fencing
Live Fencing World Championships - Kazan, Russia (120min)
 
18:45
All sports
WATTS (15min)
19:00
Cycling
Cycling: Tour de France - Stage 17: Saint-Gaudens - Saint-Lary-Soulan (125km) (90min)
20:30
Cycling
Cycling: Elite Circuit Series - Colne Grand Prix (30min)
21:00
Athletics
Athletics Junior World Champs - Oregon, USA: Day 1 - Evening Session (120min)
23:00
Speedway
Speedway Grand Prix - Round 7: Wales (60min)